Stavíme srub - roubenku / Technologie výstavby srubů a roubenek

Široká škála stavebních typů

Naše firma se zabývá výstavbou srubů a roubenek z masivu již od roku 1995 (nejdelší působnost na českém trhu). Vedle klasických rodinných domů jsme postavili také např. penzion, restauraci, zázemí golfového hřiště, sportovní halu, rekreační objekty aj. (viz realizované sruby a roubenky v galerii). Veškeré naše stavby splňují požadavky na moderní, trvalé bydlení a jejich technické řešení je v souladu se všemi současnými národními staveními normami.


ROUBENKY - technologie stavby moderního roubeného domu zhotoveného z vysušených, lepených hranolů:


tyto moderní roubené stavby z lepených profilů jsou jednoznačným trendem a budoucností v oblasti staveb z dřevěného masivu. Při výrobě profilu je použito ekologicky nezávadného lepidla na bázi melaminových pryskyřic, které jsou pro člověka zcela zdravotně nezávadné. Důležitá přednost a schopnost dřevěné stěny "dýchat" je u masivního lepeného hranolu také prakticky shodná jako u nelepeného přirozeně rostého dřeva. Předností této technologie je dokonalé a přesné provedení jednotlivých tesařských detailů a spojů, také díky tomu stavba dosahuje nízkoenergetických standardů. 

dřevěné profily typu BSHdřevoobráběcí CNC linka Hundeggermontáž roubenky na stavebním pozemkudokončená roubená stavba

Technologie stavby z tohoto masivního materiálu je následující - stavba se nejprve vyrobí (jako stavebnice) na počítačem řízeném dřevoobráběcím centru (CNC). Po výrobě je rozložená a pečlivě zabalená stavebnice roubenky převezena a následně naší firmou sestavena na připravené základové betonové desce. Následně se kontinuálně pokračuje s dalšími stavebními pracemi až do úplného dokončení stavby. Velkou výhodou oproti stavbě roubenky nebo srubu ze surového (mokrého) dřeva je tedy plynulá realizace v jednom časovém úseku bez nutnosti několikaměsíční technologické přestávky na „dosednutí“ roubených nebo srubových stěn. Podélnou spáru mezi jednotlivými prvky roubené stěny izolujeme paměťovými páskami.
Další informace o stavbě roubenek z lepených hranolů ke stažení zde.

Konstrukce roubené stěny z masivních lepených profilů.

roubená stěnaroubená stěna

Konstrukce roubené dvoustěny s vloženou tepelnou izolací - nízkoenergetické roubenky (splňuje normové požadavky pro nízkoenergetické domy).

 nízkoenergetická roubenka    nízkoenergetická roubenka   nízkoenergetická roubenka

 

Použitím sušených, lepených profilů se eliminuje sedání stavby (vlivem sesychání dřeva) a další „nekontrolovatelné chování“ nevysušeného masivu (praskání, kroucení atp.), které se jinak běžně vyskytuje u srubů nebo roubenek zhotovených ze surového, mokrého dřeva. Ostatní pozitivní vlastnosti masivního smrkového dřeva, jako je přirozené „dýchání“ stavby, eliminace elektromagnetického smogu a udržování vlhkosti uvnitř objektu na optimálních výši a v neposlední řadě vůně masivního dřeva jsou zachovány.

Doba realizace

Výstavba srubového domu nebo roubenky není limitovaná (mimo zhotovení základů) zimním obdobím a tak je možné stavět celoročně. Běžná doba realizace „na klíč“ bývá u 
roubených staveb z lepených hranolů velikosti rodinného domu přibližně půl roku na připravenou základovou desku.

Nátěry srubů a roubenek


Při realizaci 
nátěrů dřevěných (srubových a roubených) konstrukcí dlouhodobě spolupracujeme s firmou Ekobarvy.cz s.r.o., která je výhradním dovozcem přírodních nátěrových hmot LIVOS. Jedná se o zcela přírodní produkty - oleje a vosky.