Stavíme srub - roubenku / Dřevo pro stavbu


Dřevo je jediný stavební materiál, který v průběhu svého životního cyklu více skleníkových plynů pohltí, než vyprodukuje. Jde tedy o stoprocentně ekologický materiál, který je navíc oproti klasickým stavebním materiálům plně obnovitelný.

Pro stavbu roubenek jsou používány technicky vysušené, lepené, masivní dřevěné hranoly typu BSH (KVH). Jedná se o vrstvené hranoly lepené z dřevěných lamel tloušťky 40mm. Hranol je hoblovaný, opatřený sraženými hranami. Vyrábí se z jehličnatého dříví, a to převážně ze smrku nebo z borovice. Lepení je prováděno ekologickými lepidly a je odolné proti povětrnostním vlivům. Nejčastěji používaná tloušťka pro obvodové stěny domů určených k trvalému bydlení splňující požadavky normy na tepleně technické vlastnosti je 280mm. Pro jiné účely např. pro rekreační chaty může být samozřejmě i menší nebo naopak lze roubenku provést jako nízkoenergetickou se zdvojenými obvodovými stěnami s vloženou tepelnou izolací z kamenné vlny.


Dalším používaným dřevěným materiálem jsou CLT desky. CLT je masivní stavební materiál vyrobený střídavým lepením jednovrstvých lamelových desek v příčném a podélném směru. Vzniklý panel je tvořen 3,5,7 nebo i více vrstvy lamel, které se mohou lišit svojí tloušťkou. Lepení je prováděno stejně jako u BSH hranolů ekologickými lepidly bez obsahu formaldehydu, zdravotně nezávadnými, šetrnými k životnímu prostředí. Panely poskytují téměř neomezené možnosti co do koncepce stavby, stylu a architektury a jsou naprosto kompatibilní s jinými stavebními materiály. Své užití nachází především jako vnitřní a vnější stěny, stropy a střechy různých typů staveb, od rodinných domů, výrobních hal až po vícepodlažní bytové stavby.